K usadeniu vodného kameňa najčastejšie dochádza na miestach, kde preteká voda. Pokiaľ máte v domácnostiach tvrdšiu vodu, o to skôr sa vám vodný kameň môže vytvoriť aj na ťažko dostupných miestach. Toto sú tipy, ako ho odstrániť rýchlo a efektívne.
Vodný kameň – najčastejší problém v domácnostiach
Vodný kameň je usadenina uhličitanu vápenatého, s ktorou sa najčastejšie stretávame na miestach, kde preteká voda. Ide teda o vodovodné batérie, sprchové kúty, toaletu, obklady, ale aj domáce spotrebiče. Vodný kameň v podstate nie je vôbec náročné nájsť. Ide totižto o povlak bielej, žltej alebo hnedej farby. So vznikom vodného kameňa však majú problém predovšetkým ľudia, ktorí majú vo svojich domácnostiach tvrdú vodu. Preto je odstránenie vodného kameňa veľmi potrebné, a to nielen z dôvodu estetiky, čistoty, ale aj funkčnosti spotrebičov a zdravia.
Ako odstrániť vodný kameň?
Usadenina vodného kameňa vzniká aj na ťažko dostupných miestach, ako sú napríklad vodovodné potrubia či spotrebiče. V prípade vzniku vodného kameňa v potrubí môže dochádzať k zníženej cirkulácii vody v potrubí. V spotrebičoch naopak môže vodný kameň narobiť ešte viac škody. Okrem nefunkčnosti sa na mieste vodného kameňa množia baktérie o čosi rýchlejšie, preto ide aj o zdravotnú stránku. Dôvodov na to, prečo odstrániť vodný kameň je niekoľko, ako ho však odstrániť rýchlo a efektívne?
Mechanické a chemické odstránenie vodného kameňa
V závislosti od toho, kde sa usadeniny vodného kameňa tvoria, môžete využiť mechanické alebo chemické spôsoby na jeho odstránenie. Pri mechanickom odstránení dochádza k odieraniu vodného kameňa, zatiaľ čo pri chemickom sa využívajú silné čistiace prostriedky s kyselinou, ktoré vodný kameň rozpúšťajú. Preto je pri chemickom odstránení potrebné používať aj ochranné pomôcky. Zväčša však dochádza ku kombinácii mechanického a chemického odstránenia.
Čistiace prostriedky na vodný kameň
Na odstránenie vodného kameňa môžete použiť rôzne profesionálne čistiace prostriedky priamo určené na vodný kameň a hrdzu, ktoré dôkladne odstraňujú vápenaté usadeniny, zanechávajú vysoký lesk a príjemnú vôňu. Čistiace prostriedky na vodný kameň môžu obsahovať aj ocot a kyselinu citrónovú. Tieto zložky zabezpečujú efektívne odstránenie vodného kameňa. Použiť môžete univerzálny čistiaci prostriedok napríklad Madel Pulirapid vhodný na keramiku, nerezové drezy, toaletu, vane, dlaždičky alebo podlahu. Na odstránenie vodného kameňa z kávovarov, vodovodných batérií, umývačiek riadu a kuchynských drezov napríklad čistiaci prostriedok Cheiron, ktorý nie je škodlivý na pokožku. Na nerezové a chromované povrchy či glazúru v kuchyniach a v kúpeľniach použite DIX Professional na hrdzu a vodný kameň. Na odstránenie usadenín z WC a pisoárov s dlhotrvajúcim účinkom vám pomôže čistiaci prostriedok SURE Toilet Cleaner ECO alebo Krystal – čistič na WC, ktorý zanecháva príjemnú vôňu, lesk a pôsobí aj ako dezinfekcia. Pre dokonalú čistotu je potrebné používať aj umývacie štetky.
Čistiace a upratovacie pomôcky na vodný kameň
Na dôkladne odstránenie vodného kameňa je vhodné používať aj čistiace a upratovacie pomôcky. Na vodný kameň sa odporúča používať jemné hubky a špongie, nie drôtenku, aby ste si nepoškodili povrch. Odporúča sa tiež používať stierky, suché handry a utierky a, samozrejme, aj ochranné rukavice, keďže čistiace prostriedky na vodný kameň často obsahujú rôzne kyseliny.
Odstráňte vodný kameň vo svojej domácnosti so Sanilab
Hľadáte účinné čistiace prostriedky a upratovacie pomôcky na vodný kameň? Širokú ponuku profesionálnych čistiacich prostriedkov rôznych značiek nájdete aj na e-shope Sanilab. Pri nákupe nad 100 € získavate automaticky dopravu zadarmo. Všetky produkty Sanilab sú skladom a ihneď k dispozícii. Nakupujte už dnes na www.sanilab.sk