26.9.2024 / 7 min čítania
S príchodom jesene a zimy sa každoročne stretávame s rapídnym nárastom chorobnosti. Môže za to chlad a nepriaznivé počasie, ktoré tieto obdobia prinášajú. Výrazne ovplyvňujú našu imunitu a obranyschopnosť a zvyšujú riziko rôznych ochorení. Medzi najčastejšie respiračné ochorenia patria prechladnutie a chrípka, ktoré postihujú veľké množstvo populácie. Znížená imunita v kombinácii s chladom a vlhkosťou vytvára ideálne prostredie pre rozmnožovanie a šírenie vírusov a baktérií. Poďte sa s nami pozrieť na hlavné príčiny tohto javu a na spôsoby, ako posilniť svoju imunitu.
Náš imunitný systém je neustále pod vplyvom rôznych faktorov a situácií, ktoré môžu zvýšiť jeho záťaž a privodiť nám ťažkosti.
Medzi najčastejšie patrí:
- Stres je do určitej miery nevyhnutnou súčasťou nášho života a mohli by sme ho definovať ako napätie fyzického, mentálneho či emocionálneho charakteru, alebo ako napätie vznikajúce v situácii, kedy nároky nášho okolia presahujú osobné a sociálne schopnosti jedinca adaptovať sa. Výskumy Sheldona Cohena, Davida A. Tyrrella a Andrewa P. Smitha publikované v JAMA (Journal of the American Medical Association) ukázali, že až 90% ľudí zažíva stres aspoň dvakrát do týždňa.
- Nedostatočná či nesprávna výživa trápi mnohých z nás, či si to chceme alebo nechceme priznať. Správna výživa a prísun vitamínov a minerálov je pritom kľúčový pre fungovanie imunitného systému.
- Nedostatok spánku a jeho kvalita je v dnešnej dobe poprednou témou v oblasti zdravia a správneho životného štýlu. Jeho vplyv priamo pôsobí aj na našu obranyschopnosť a odolnosť imunitného systému.
- Pitie alkoholu a fajčenie je často spojené s vyšším rizikom chronických ochorení pľúc a rakoviny pľúc, ktoré môžu náš imunitný systém rapídne oslabiť. Zaujímavým poznatkom je Národný výskum používania tabakových a nikotínových výrobkov v populácii detí a adolescentov v SR z roku 2022, ktorý na svojich stránkach uverejnilo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Uvádza sa v ňom napríklad, že až 43% respondentov vo veku 16 až 17 rokov má skúsenosť s fajčením klasických cigariet.
- S pribúdajúcim vekom častokrát prirodzene prichádza aj k oslabeniu imunitného systému. Najmä v jesenných a zimných mesiacoch sa u starších ľudí vyskytuje vyššie riziko chrípky, bronchitídy, či zápalu pľúc.
- Pooperačné stavy a obdobia rekonvalescencie vedia tiež riadne potrápiť.
Tu je 7 trikov, ako sa chrániť pred chorobami v chladných mesiacoch a udržať sa zdravými
1. Vitamíny sú alfou a omegou
Nedostatok slnka v jesennom a zimnom období vedie k nedostatku vitamínu D, preto by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Výborným prírodným zdrojom vitamínu D sú tučné ryby (napr. losos), vaječné žĺtky a mlieko. Netreba zabúdať ani na vitamín C obsiahnutý najmä v citrusoch, kiwi, brokolici, či špenáte. Vitamín E zase jednoducho doplníme prostredníctvom orechov a semien. Nemali by sme zabudnúť ani na zinok, selén, horčík a vápnik.
2. Ste fanúšikom bylín a bylinných čajov?
Robíte správne! Azda najznámejšími bylinkami na podporu imunity sú echinacea, mäta prieporná, materina dúška, šalvia lekárska, rozmarín, šípka, rakytník a zázvor. Nič nepokazíte, ak do čaju pridáte pár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy, či malú lyžičku medu.
3. Podporujte črevnú mikroflóru a zdravie vašich čriev
Vedeli ste, že mikroorganizmy nachádzajúce sa v črevách zohrávajú kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia čriev a celkového imunitného systému? Podporte túto funkciu konzumáciou potravín bohatých na vlákninu, probiotiká a prebiotiká, pite dostatok tekutín – najlepšie čistú vodu – a vyhýbajte sa stresu.
4. Dbajte na správnu hygienu rúk
Na rukách sa vo všeobecnosti nachádza veľké množstvo baktérií. Najmä v jesenných a zimných mesiacoch je riziko šírenia baktérií zvýšené, keď sa pohybujete vo verejných priestoroch s väčším množstvom ľudí. Hrozí totiž, že sa medzi vami pohybujú ľudia s chrípkou, či prechladnutím a baktérie sa šíria vzduchom, pomocou kľučiek, nákupných košíkov, peňazí, či bežným potrasením rúk. Po príchode domov je preto bezodkladne dôležité umyť si ruky mydlom a následne použiť dezinfekciu. Ak použijete umývadlá na verejných toaletách, odporúčame na utretie rúk použiť jednorazové papierové utierky. Hlavný rozdiel medzi sušičmi rúk a papierovými utierkami je práve v hygiene. Zatiaľ, čo papierové utierky použijete iba vy a následne ich vyhodíte, čím zlikvidujete zvyšné baktérie, tak sušič rúk sa používa naďalej ďalšími návštevníkmi. Nesprávnym umytím rúk a následným sušením v sušiči sú baktérie rozprášené do okolia a ohrozujú vaše zdravie.
5. Otužovanie a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu
Zdravý životný štýl je posledné roky veľmi v móde a svojmu zdraviu sa začína venovať čoraz viac ľudí. Pohyb na čerstvom vzduchu spojený s otužovaním je na nezaplatenie. Čo tak vybrať sa na prechádzku k jazeru a zaplávať si v ňom? Ale pozor, otužovanie má tiež svoje pravidlá!
6. Spánok, oddych a relax
Doba je uponáhľaná, tlačia nás termíny, kladú sa na nás vysoké požiadavky a ciele, a tak je ľahké zabudnúť na kvalitný spánok, ktorý je jedným z kľúčových aspektov pre udržanie silného imunitného systému a celkového zdravia. Nie je nič účinnejšie, ako ľahnúť si do čerstvo vypraných voňavých perín a ponoriť sa do hlbokého spánku. Ak však máte so spánkom problémy, doprajte si aspoň inú formu oddychu a relaxu. Meditácia a joga, vírivka a sauna, či pohárik vínka s partnerom dokážu našu myseľ natoľko upokojiť, že sa nám bude večer ľahšie zaspávať a spánok bude kvalitnejší.
7. Smiech a dobrá nálada
Smiech, smiech a ešte raz smiech! Zamestnajte svoju myseľ a telo dobrou energiou, pozitívnou náladou a odplašte všetky pochmúrne choroby na kilometre ďaleko.
Dodržiavaním spomenutých tipov a trikov sa vám váš imunitný systém zaručene odvďačí pevným zdravím.
Vyskúšajte sami! 🙂